۹ روش آسان برای ایجاد استراتژی رسانه های اجتماعی- بخش سوم

هرچقدر استراتژی شما خاص تر باشد، تاثیر بیشتری می گذارد. سعی کنید خلاصه و مفید باشد، زیرا اگر طولانی باشد ممکن است زیاد مورد توجه قرار نگیرد. در این مقاله به شما کمک می کنیم یک استراتژی مختص خودتان برای بازاریابی رسانه های اجتماعی ایجاد کنید.

 

مرحله هفتم: ساخت یک تقویم محتوایی برای شبکه‌های اجتماعی

 

به‌اشتراک گذاشتن محتوای خوب مهم است، اما داشتن یک برنامه‌ی آماده برای اثرگذاری حداکثری در هنگام تسهیم محتوا نیز به همان اندازه مهم است.

تقویم محتوای شما در شبکه‌های اجتماعی باید بر مبنای زمان تعامل شما با مخاطب باشد (با این حال باید امکان تعامل ناگهانی را هم در نظر بگیرید).

تقویم محتوایی خود برای پُست‌گذاری را تعیین کنید

تقویم محتوای شما در شبکه‌های اجتماعی، شامل تاریخ‌ها و زمان‌های شما برای انتشار انواع محتوا در هر کانال است. این تقویم، یک محل عالی برای برنامه‌ریزی فعالیت‌های شما در شبکه‌های اجتماعی است- از به‌اشتراک‌گذاری تصویر و لینک گرفته تا پُست‌های وبلاگی و ویدئوها. این تقویم هم پست‌های روزمره‌ی شما را دربرمی‌گیرد و هم محتوای شما برای کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی.

با استفاده از این تقویم، فاصله‌ی زمانی بین پُست‌های شما و انتشار آن‌ها در زمان‌های بهینه نیز تضمین می‌شود.

ترکیب مناسب برای محتوا را مشخص کنید

تقویم شما حتماً باید بازتابی از بیانیه ی مأموریتی باشد که برای هر پروفایل اجتماعی تعیین کرده‌اید، به‌طوری که تمام پُست‌های شما در جهت اهداف کسب‌وکارتان باشند.

شما ممکن است تصمیم بگیرید که:

۱.۵۰ درصد محتوا برای برگرداندن محتوا به وب سایت شما باشد.

۲.۲۵ درصد محتوا از سایر منابع باشد.

۳.۲۰ درصد محتوا برای پشتیبانی از اهداف لید باشد( فرم های عضویت در خبرنامه، دانلود کتاب های الکترونیکی و غیره).

۴.۵ درصد محتوا نیز درباره قوانین شرکت شما باشد.

اگر قصد دارید از صفر شروع ‌کنید و نمی‌دانید که چه نوع محتوایی باید پست کنید، از قاعده‌ی ۲۰-۸۰ استفاده کنید:

*۸۰ درصد پست ها باید برای آگاهی دادن، آموزش یا سرگرم کردن مخاطب باشند.

*۲۰ درصد نیز می تواند مختص تبلیغ و معرفی برندتان باشد.

می‌توانید قاعده‌ی یک‌سوم در شبکه‌های اجتماعی را نیز امتحان کنید:

۱.یک‌سوم محتوا باید برای تبلیغ و معرفی کسب‌وکارتان، تغییر مخاطب و کسب سود باشد.

۲.یک سوم محتوا باید به‌اشتراک‌گذاری ایده‌ها و داستان‌های رهبران فکری در صنعت شما یا در کسب‌وکارهای همسو با شما باشد.

۳.یک‌سوم محتوا باید تعاملات شخصی شما با مخاطبتان باشد.

نکته‌: پس از تنظیم تقویم خود، به‌جای بروزرسانی مُداوم پیام‌ها در طول روز، پیام‌ها را با استفاده از یک ابزار زمان‌بندی، از قبل آماده کنید.

 

مرحله هشتم: محتوای جذاب درست کنید

بیانیه های ماموریتی که برای هر کانال در مرحله ۵ ایجاد کردید را به خاطر دارید؟ خوب، وقت آن است که کمی بیشتر وارد جزییات شویم. نمونه هایی از محتوایی که برای انجام ماموریت خود در هر شبکه ارسال می کنید، ارائه دهید.

اگر مطمئن نیستید چه چیزی را پست کنید، در اینجا یک لیست طولانی از ایده های محتوای رسانه های اجتماعی برای شروع آورده شده است.

ایده در اینجا این است که:

۱.محتوای خود را با هدف هر شبکه هماهنگ نگه دارید.
۲.به سایر ذینفعان (در صورت وجود) نشان دهید که چه نوع محتوایی را می توانند در هر شبکه ببینند.
در حالت ایده‌آل، محتوایی تولید می‌کنید که هم برای شبکه و هم برای هدفی که برای آن شبکه تعیین کرده‌اید، مناسب هستند.

به عنوان مثال، اگر آن کانال را عمدتاً برای پشتیبانی مشتری تعیین کرده اید، نمی خواهید زمان خود را برای ارسال ویدیوهای آگاهی از برند در توییتر تلف کنید. و شما نمی خواهید تبلیغات ویدیویی شرکتی فوق العاده شیک را در TikTok پست کنید، زیرا کاربران انتظار دارند ویدیوهای کوتاه را در آن پلتفرم ببینند.

ممکن است در طول زمان آزمایش شود تا بفهمیم کدام نوع محتوا در کدام نوع شبکه بهترین کارایی را دارد، بنابراین خود را برای به‌روزرسانی مکرر این بخش آماده کنید.

مرحله نهم: استراتژی خود را ارزیابی و اصلاح کنید

 

استراتژی شما در شبکه‌های اجتماعی، یکی از اسناد بسیار مهم کسب‌وکار شما است و نباید انتظار داشته باشید که در نخستین تلاش خود، به‌طور دقیق آن را اجرا کنید. وقتی شروع به پیاده‌سازی برنامه و پیگیری نتایج خود می‌کنید، ممکن است بفهمید که برخی استراتژی‌ها، بر خلاف پیش‌بینی شما، خوب کار نمی‌کنند و برعکس، برخی نیز مؤثر هستند.

به معیارهای عملکردی نگاه کنید

علاوه بر آنالیتیکس می‌توانید با استفاده از پارامترهای UTM، مخاطبان را در زمان حضور در وبسایت خود، پیگیری کنید و ببینید که دقیقاً کدام پُست‌ها بیشترین سهم را از ترافیک وبسایت دارند.

ارزیابی دوباره، تست کردن و انجام دوباره‌ی تمام مراحل

پس از دستیابی به این داده‌ها و استفاده از آن‌ها، استراتژی خود را به‌طور منظم مورد ارزیابی دوباره قرار دهید. هم‌چنین می‌توانید با استفاده از این اطلاعات، پست‌ها، کمپین‌ها و استراتژی‌های متفاوت را در قیاس با هم تست کنید. با تست مُداوم می‌توانید چیزهای کارآمد و ناکارآمد را بفهمید و استراتژی خود را در زمان‌ درست اصلاح کنید.

یک راه عالی دیگر برای تشخیص میزان کارآمدی استراتژی، پرسش‌نامه‌ها هستند. از فالوورها، لیست ایمیل و بازدیدکنندگان وبسایت خود بپرسید که آیا نیازها و انتظارات آن‌ها را برآورده کرده‌اید و بپرسید که دوست دارند چه چیزهای دیگری را ببینند. سپس خواسته‌ی آن‌ها را برآورده کنید.

شبکه‌های اجتماعی به‌سرعت به روز رسانی می شوند. شبکه‌های جدید ظاهر می‌شوند و شبکه‌های دیگر دستخوش تغییر و تحولاتی می‌شوند. کسب‌وکار شما نیز تغییر را تجربه می‌کند.

تمام این‌ها بدان معناست که استراتژی شبکه‌های اجتماعی شما باید یک سند زنده باشد، مورد بازبینی و در صورت لزوم مورد اصلاح قرار گیرد. برای عقب نماندن از بقیه، باید هر چند وقت یک بار به آن رجوع کنید و نباید از انجام تغییرات برای بازتاب بهتر اهداف، ابزارها یا برنامه‌های جدید، بترسید.

اگر قصد به روزرسانی استراتژی خود را دارید، حتماً تمام اعضای تیمتان را از این موضوع مطلع کنید. آن‌ها می‌توانند با کار تیمی، به کسب‌وکار شما کمک کنند که بهره‌وری حداکثری از حساب‌های خود داشته باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.