۹ روش آسان برای ایجاد استراتژی رسانه های اجتماعی- بخش دوم

استراتژی رسانه های اجتماعی چیست؟

استراتژی رسانه های اجتماعی سندی است برای مشخص کردن اهداف شما، روش های دست یابی به آن اهداف و معیارهایی که میزان پیشرفت تان را اندازه گیری می کند. همچنین استراتژی باید تمام حساب های رسانه های اجتماعی موجود و برنامه ریزی شده شما را به همراه اهداف خاص برای هر پلتفرمی که در آن فعال هستید فهرست کند. در نهایت، یک برنامه رسانه اجتماعی خوب، باید نقش ها و مسئولیت های درون تیم و سرعت گزارش دهی شما را مشخص کند.

مرحله چهارم: شبکه های اجتماعی را ارزیابی کنید

اگر کاربر شبکه های اجتماعی هستید، حتما کارهای که تاکنون انجام داده اید را مورد بررسی قرار دهید و سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

چه چیزهایی مؤثر واقع شده‌اند و چه چیزهای مؤثر نیستند؟

با چه کسانی در تعامل هستید؟

برای هدف‌ قرار دادن مخاطب، از کدام شبکه‌ها استفاده می‌کنید؟

حضور شما در شبکه‌های اجتماعی، در مقایسه با رقبایتان چگونه است؟

پس از جمع‌آوری این اطلاعات، به دنبال روش هایی برای اصلاح باشید. با ارزیابی عملکرد خودتان می‌توانید از هدفی که در حساب‌های اجتماعی دارید، یک تصویر روشن به دست بیاورید. اگر هدف تان مشخص نباشد، آن‌گاه باید فکر کنید که آیا حفظ این حساب ارزش دارد یا نه.

برای تصمیم‌گیری در این زمینه، می‌توانید سؤالات زیر را از خود بپرسید:

۱.آیا مخاطب من اینجا حضور دارد؟

۲.اگر هست، چه استفاده ای از این پلتفرم دارد؟

۳.آیا با کمک این حساب می توانم به اهدافم برسم؟

با این سوالات می‌توانید استراتژی خود را متمرکز نگه‌دارید.

مراقب حساب‌های جعلی باشید

هنگام تحلیل و ارزیابی ممکن است متوجه حساب‌های جعلی‌ایی شوید که با استفاده از نام کسب‌وکار یا محصولات شما در حال فعالیت هستند. این کلاهبرداران ممکن است به برند شما آسیب بزنند- برای آن‌ها مهم نیست که فالوورهای شما را بدزدند. حتما این نوع حساب‌ها را گزارش دهید. ممکن است بخواهید حساب های خود در فیسبوک، توییتر و اینستاگرام را تایید کنید تا مخاطب مطمعن شود با خود واقعی تان سروکار دارد.

مرحله پنجم: ساخت حساب کاربری، اصلاح و ویرایش پروفایل

تصمیم‌گیری در مورد اینکه از کدام شبکه‌ها استفاده کنید

هنگامی که تصمیم به استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌گیرید، باید استراتژی خود برای هر شبکه را نیز تعریف کنید.

مدیر شبکه‌های اجتماعی Benefit Cosmetics، آنجلا پورکارو، در گفتگو با  eMarketer  اظهار داشت: “برای توتوریال‌های آرایشی‌مان، فقط از اسنپ‌چت و استوری‌های اینستاگرام استفاده می‌کنیم. توییتر را نیز به خدمات مشتری اختصاص داده‌ایم.”

نحوه‌ی استفاده‌ی برخی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط از ابزارهای اجتماعی برای ارتباط با مشتریان را در اینجا آورده‌ایم. توجه کنید که برای این مقصود، فیسبوک و اینستاگرام، حتی از ایمیل هم بهترند.

مثال ما از توییتر برای پشتیبانی مشتری استفاده می‌کنیم تا حجم ایمیل‌ها و تماس‌ها را پایین نگه ‌دارید.

مثال۲: ما از لینکداین برای ترویج و تسهیم فرهنگ شرکت خود استفاده می‌کنیم تا در زمینه‌ی استخدام نیرو و حمایت‌گری از کارکنان، عملکرد خوبی داشته باشید.

اگر نتوانید یک بیانیه ی مأموریت خوب برای یک کانال خاص تنظیم کنید، شاید از خود بپرسید که آیا ارزش دارد روی آن کار کنید.

پروفایل‌هایی برای خودتان درست کنید  

پس از تصمیم‌گیری در مورد اینکه می‌خواهید روی کدام شبکه‌ها تمرکز کنید، نوبت به ایجاد پروفایل‌ جدید، یا اصلاح پروفایل‌های موجود به‌منظور همراستا کردن آن‌ها با استراتژی خودتان است.

  1. حتماً تمام فیلدهای پروفایل را پر کنید.
  2. از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید.
  3. استفاده از لوگوها، تصاویر و غیره در شبکه های اجتماعی باعث می شود بهتر دیده شوید.

نکته: از تصاویر با کیفیت بالا استفاده کنید و به ابعادی که در شبکه‌های مختلف برای بارگذاری مناسب عکس‌ها توصیه شده، توجه کنید.

یادتان باشد که بهتر است از کانال‌های کمتری استفاده کنید تا اینکه بخواهید با منابع محدود و کار بیشتر از توانتان، در همه‌ی شبکه‌ها حضور داشته باشید.

مرجله ششم:  ایده بگیرید

منحصر به فرد بودن برند شما اهمیت دارد، اما می‌توانید از سایر کسب‌وکارهایی که جزو کسب‌وکارهای برتر شبکه‌های اجتماعی هستند، الهام بگیرید.

استوری‌های موفق در شبکه‌های اجتماعی

می‌توانید این استوری‌ها را در بخش کسب‌وکار وبسایت شبکه‌ی اجتماعی موردنظر پیدا کنید (برای مثال، در اینجا فیسبوک آورده شده است).

با مطالعات موردی نیز می‌توانید به بینش‌های ارزشمندی دست پیدا کنید و آن‌ها را در برنامه‌ی خود برای شبکه‌های اجتماعی بکار بگیرید.

حساب‌ها و کمپین‌های موفق

می‌توانید برنده‌های جوایز فیسبوک یا جوایز شُرتی (Shorty Awards) را چک نمایید و برای مثال، برندهایی که در صدر بازی شبکه‌های اجتماعی خودتان هستند را پیدا کنید.

برای یادگیری و سرگرمی، می‌توانید جوایز دوهفته یکبار Fridge-Worthy هوت‌سوییت را چک کنید و با برندهایی که در حال انجام کارهای هوشمندانه و زیرکانه در شبکه‌های اجتماعی هستند، آشنا شوید.

برندهای محبوب شما در شبکه‌های اجتماعی

خود شما در شبکه‌های اجتماعی از دنبال کردن چه کسی لذت می‌برید؟ آن‌ها برای متقاعد کردن افراد به تعامل و به‌اشتراک گذاشتن محتوایشان، چه کارهایی انجام می‌دهند؟

برای مثال، نشنال جئوگرافیک توانسته بخاطر ترکیب جلوه‌های دیداری بسیار جذاب با کَپشِن‌های جالب‌توجه، به یکی از بهترین‌های اینستاگرام تبدیل شود.

یا مثلاً شاپیفای Shopify، برند تجارت الکترونیک که برای فروش خود، از فیسبوک برای نمایش استوری‌های مشتریان و مطالعات موردی استفاده می‌کند.

و گلوسیر Glossier که یک مثال عالی از خدمات برتر مشتری در توییتر است، آن‌ها با استفاده از ۲۸۰ کاراکتر، به پرسش‌ها پاسخ می‌دهند و مشکلات را حل می‌کنند- به همین سرعت.

توجه کنید که هر کدام از این حساب‌ها، دارای یک صدا، لحن و سبک دائمی هستند. چرا آن‌ها باید شما را دنبال کنند؟ و شما چه چیزی برای آن‌ها دارید؟

به کمک برندسازی دائمی می‌توانید پیوند بین محتوا و برندتان را نیز حفظ، حتی اگر تیم شبکه‌های اجتماعی شما چندنفره باشد.

از فالوورهای خود سؤال کنید

مصرف‌کنندگان شما نیز می‌توانند الهام بخش شما در شبکه‌های اجتماعی باشند.

مشتریان هدف، در صحبت‌های آنلاین، درباره‌ی چه چیزهایی صحبت می‌کنند؟ درباره‌ی خواسته‌ها و نیازهای آن‌ها چه اطلاعاتی می‌توان کسب کرد؟

اگر در حال‌حاضر دارای کانال‌های اجتماعی هستید، می‌توانید از فالوورهای خود سؤال کنید که چه خواسته‌ای از شما دارند. حتماً خواسته‌ی آن‌ها را پیگیری کنید و آن‌چه می‌خواهند را فراهم آورید.

منبع: https://blog.hootsuite.com/how-to-create-a-social-media-marketing-plan/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.