۹ روش آسان برای ایجاد استراتژی رسانه‌های اجتماعی- بخش اول

ساخت یک استراتژی زحمت چندانی ندارد. استراتژی رسانه‌های اجتماعی خلاصه ای از تمام کارهایی است که قصد انجام آنها را دارید و کمک می‌کند کارهایتان را مدیریت کنید و بفهمید در حال پیشرفت هستید یا نه.

فهرست مطالب

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی چیست؟

استراتژی رسانه‌های اجتماعی چیست؟

چگونه در ۹ مرحله استراتژی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی ایجاد کنیم؟

ثبت استراتژی رسانه‌های اجتماعی مختص خودتان.

قالب استراتژی رسانه‌های اجتماعی.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی چیست؟

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی یعنی استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای فروش یا تبلیغ و گسترش یک محصول، برند و غیره است.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی در زمینه‌های زیر به کسب و کارها کمک می‌کند:

 1. افزایش اطلاعات و آگاهی در مورد یک برند.
 2. درگیر کردن جوامع مختلف.
 3. فروش محصولات و خدمات
 4. بررسی نظر و احساس مردم در مورد یک کسب و کار.
 5. ارائه خدمات به مشتریان روی پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی.
 6. تبلیغ محصولات و خدمات خودشان به مشتریان.
 7. آموزش این موضوع که عملکرد خودتان را داشته باشید و استراتژی را براساس آن تنظیم کنید.

چگونه در ۹ مرحله یک استراتژی رسانه‌های اجتماعی ایجاد کنیم؟

 1. اهدافی برای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی تعیین کنید که با اهداف شغلی همخوانی داشته باشند.
 2. اطلاعات بیشتری از مخاطب تان بدست بیاورید.
 3. رقابت و چالش‌های پیش روی خودتان را بشناسید.
 4. یک ارزیابی از رسانه‌های اجتماعی داشته باشید.
 5. ساخت حساب کاربری، اصلاح و ویرایش پروفایل
 6. الهام بگیرید.
 7. یک تقویم محتوایی رسانه‌های اجتماعی ایجاد کنید.
 8. محتوای جذاب و خواندنی بسازید.
 9. یک عملکرد را دنبال کنید و استراتژی خودتان را براساس آن تنظیم کنید.

مرحله اول: اهدافی برای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی تعیین کنید که با اهداف شغلی همخوانی داشته باشند.

تنظیم اهداف S.M.A.R.T

اولین قدم برای ساخت یک استراتژی موفق، تعیین اهداف است. بدون هدف نمی‌توایند میزان موفقیت و نرخ بازگشت سرمایه(ROI) را اندازه گیری کنید.

هرکدام از اهداف شما باید خاص، قابل اندازه گیری، دست یافتنی، مرتبط و دارای محدودیت زمان باشند.

در ادامه مثالی برای این اهداف آورده شده است:

” از توییتر برای حمایت از مشتری استفاده می‌کنیم و در پایان سه ماه، میانگین سرعت جوابدهی را به کمتر از دوساعت کاهش می‌دهیم.”

معیارها و شاخص‌های ارزشمند و قابل فهم را دنبال کنید

دنبال کردن معیارهایی مثل تعداد فالوورها و لایک ها چندان دشوار نیست، اما اثبات ارزش واقعی آنها سخت است. به جای آن روی مواردی مثل تعامل، نرخ کلیک و نرخ تبدیل تمرکز کنید.

ممکن است بخواهید اهداف مختلف برای شبکه‌های اجتماعی مختلف را یا حتی استفاده‌های متفاوت برای هر شبکه را دنبال کنید.

برای مثال اگر از لینکدین برای بالا بردن ترافیک سایت تان استفاده می‌کنید، نرخ کلیک را اندازه گیری می‌کنید. اگر اینستاگرام برای آگاهی از برند است، ممکن است تعداد بازدید استوری ها را بررسی کنید. و اگر در فیس بوک تبلیغ می‌کنید، هزینه هر کلیک(CPC) معیاری برای موفقیت است.

اهداف رسانه‌های اجتماعی باید با هدف‌های کلی شما در بازاریابی، همخوانی داشته باشند. این کار باعث می‌شود بهتر بتوانید ارزش کارتان را نشان دهید و حمایت رئیس تان را بدست بیاورید.

 مرحله دوم: اطلاعات کافی از مخاطب تان بدست بیاورید

 شخصیت مخاطب را بشناسید

شناخت مخاطب و نیازهایش یکی از نکات مهمی‌است که باید به آن توجه شود، در این صورت می‌توانید محتوایی تولید کنید که مورد توجه آنها قرار گیرد. همچنین اگر می‌خواهید فالوورهای رسانه‌های اجتماعی به مشتری محصولاتتان تبدیل شوند، این موضوع اهمیت زیادی دارد.

زمانی که نوبت به مشتری هدف می‌رسد باید موارد زیر را مدنظر قرار دهید: سن، موقعیت، میانگین درآمد، عنوان شغلی، علایق و غیره.

طرفداران، فالوورها و مشتری‌های خودتان را به عنوان افراد واقعی با نیازها و خواسته‌های واقعی بشناسید، در این صورت می‌دانید چگونه آنها را در رسانه‌های اجتماعی مورد هدف قرار دهید و درگیر کنید.

جمع آوری داده

فرضیه‌سازی ممنوع. آیا فکر می‌کنید فیسبوک ارتباط بهتری با نسل انفجار(Babby Boomer) نسبت به نسل هزاره (Millennials) دارد؟ آمارها نشان می‌دهد تعداد فعالین نسل هزاره در این پلتفورم، هم‌چنان بیشتر از نسل انفجار است.

آنالیتیک‌های شبکه‌های اجتماعی نیز حاوی اطلاعات ارزشمند و زیادی هستند، اطلاعاتی درباره‌ی اینکه فالوروهای شما چه کسانی هستند، کجا زندگی می‌کنند و نحوه‌ی ارتباط آن‌ها با برند شما در شبکه‌های اجتماعی چگونه است، بدست بیاورید. به کمک این دیدگاهها می‌توانید استراتژی خود را اصلاح کنید و مخاطبتان را بهتر مورد هدف قرار دهید .

Jugnoo که یک سرویس شبیه به اوبر برای موتورهای سه‌چرخ در هندوستان است، با استفاده از آنالیتیکس متوجه شد که ۹۰درصد از کاربرانش که باعث ارجاع سایر مشتریان شده‌اند، بین ۱۸ تا ۳۴ سال هستند و ۶۵ درصد از آن‌ها، از اندروید استفاده می‌کنند. آن‌ها از این اطلاعات برای هدفمندسازی تبلیغات استفاده کردند که منجر به کاهش ۴۰ درصدی هزینه در هر ارجاع شد.

مرحله سوم: رقیب خود را بشناسید

احتمالاً رقبای شما نیز در حال استفاده از شبکه‌های اجتماعی هستند و شما می‌توانید از کارهایی که آن‌ها انجام می‌دهند، درس بگیرید.

انجام یک تحلیل رقابتی

به کمک تحلیل رقابتی، درک می‌کنید که رقبای شما چه کسانی هستند و در چه کارهایی خوب هستند (و در چه کارهایی زیاد خوب نیستند). از انتظاراتی که در صنعت شما وجود دارد، فهم خوبی به دست می‌آورید و به کمک این فهم می‌توانید مخاطب هدف خود در شبکه‌های اجتماعی را مشخص کنید.

یکی دیگر از مزایای تحلیل رقابتی، یافتن و اطلاع از فرصت‌هاست.

برای مثال، شاید یکی از رقبای شما، در فیسبوک پیشتاز است، اما در توییتر یا اینستاگرام تلاش کمتری دارد. شما می‌توانید به جای تلاش برای جذب هواداران یک بازیگر موفق، روی شبکه‌هایی تمرکز کنید که در آن‌ها، مخاطب شما کمتر موردتوجه قرار می‌گیرند.

استفاده از محتوای شنیداری در شبکه‌های اجتماعی

شنود اجتماعی یکی دیگر از راه‌های زیرنظر گرفتن رقبا است. نام شرکت رقیب، نام کاربری حساب‌های آن‌ها و سایر کلیدواژه‌های مرتبط در شبکه‌های اجتماعی را جستجو کنید. چیزهایی که به اشتراک می‌گذارند و نظرات افراد درباره‌ی آن‌ها را پیدا کنید.

نکته: با استفاده از یک ابزار مدیریت شبکه‌های اجتماعی مانند Hootsuite و ایجاد استریم‌های شنیداری (listening streams)، کلیدواژه‌های مرتبط و حساب‌ها را در زمان‌حقیقی رصد کنید.

در هنگام این پیگیری، ممکن است متوجه تغییرات اساسی در نحوه‌ی استفاده از کانال‌ها شوید. یا ممکن است متوجه یک پُست یا کمپین خاص شوید که واقعاً موفق از آب درآمده است- یا مثل بُمب سروصدا کرده است.

با استفاده از این نوع اطلاعات، می‌توانید استراتژی بازاریابی خود در شبکه‌های اجتماعی را مطرح تر کنید.

منبع: https://blog.hootsuite.com/how-to-create-a-social-media-marketing-plan/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.