۵ نکته کاربردی برای انتخاب تصاویر محتوا

چگونه محتوا را جذاب تر کنیم؟

به طور کلی، مقاله ای که حاوی عکس، تصویر یا هر اینفوگرافیک مرتبطی باشد، تعداد بازدید آن حدود ۹۴ درصد بیشتر از مقاله ای است که فاقد این موارد است. تصاویر حاوی پیام ‌های زیادی هستند.

برای جلب نظر کاربر و ترغیب آنها به خواندن ادامه متن، انتخاب یک تصویر مناسب می‌تواند خیلی کمک کننده باشد. شما می‌توانید هر محتوایی را منتشر کنید، اما متنی مورد توجه قرار می‌گیرد که علاوه بر محتوای کاربردی، دارای تصاویر مرتبط و با کیفیت باشد.

ذهن انسان به گونه ای است که واکنش زیادی به تصاویر نشان می‌دهد و این نکته ای است که باید مورد توجه قرار بگیرد، اما خیلی از تولیدکنندگان محتوا از این موضوع غافل هستند.

” یک طرح زیبا، تصویری است که حقیقت را بیان می‌کند، قلب را لمس می‌کند و هر بیننده ای بعد از دیدن آن متحول می‌شود.-ایروینگ پن-”

انتخاب یک تصویر مناسب از بین حدود ۳۵۰ میلیون عکس متفاوت، کمی‌دشوار به نظر می‌رسد. قبل از انتخاب یک تصویر به چه نکاتی توجه می‌کنید؟

خیلی اوقات به دلیل انتخاب یک تصویر نامناسب و بی ربط، محتوا کیفیت خود را از دست می‌دهد. در ادامه چند روش برای انتخاب تصاویر مناسب آورده شده است.

حقوق دیگران را رعایت کنید

هیچگاه به طور تصادفی تصویری را برای محتوایتان انتخاب نکنید.

تصور کنید شما یک نویسنده هستید، یک روز صبح بیدار می‌شوید می‌بینید نوشته ‌هایتان سرقت ادبی شده و بدون رضایت شما در جای دیگری با نام شخص دیگری ثبت شده است. این موضوع برای کسانی که وقت خود را صرف درست کردن یک تصویر می‌کنند نیز صادق است، پس استفاده از تصاویر بدون اجازه صاحبش کار درستی نیست و به معنای واقعی دزدی محسوب می‌شود. تنها می‌توانید از تصاویری استفاده کنید که دارای مجوز نشر هستند.

برخی از این منابع که هم مجوز استفاده دارند و هم رایگان هستند شامل: Unsplash,Flickr و Pexel هستند.

منابع دیگری مثل: ShutterstockوIstock منابع خوبی برای انتخاب تصاویر با کیفیت هستند، اما رایگان نیستند.

تصاویری مرتبط انتخاب کنید

تحقیقات نشان می‌دهند محتوایی که حاوی تصویر هستند، حدود ۴۰ برابر بیشتر به اشتراک گذاری می‌شوند. طبق گزارش سالانه مری میکر در زمینه ترند‌های اینترنتی، مردم در سال ۲۰۱۴ به طور متوسط هر روز ۱.۸میلیارد تصویر دیجیتالی آپلود می‌کنند. این آمار نشان می‌دهد که رقابت بالاست و انتخاب یک تصویر با کیفیت و مرتبط کار دشواری است.

قبل از انتشار یک مقاله سوالات زیر را از خودتان بپرسید، تا رویکرد مناسب تری برای انتخاب تصویر پیدا کنید؟

۱.آیا تصویر به محتوا مرتبط است؟

۲.آیا این تصویر از عنوان و زیر عنوان ها بک آپ می‌گیرد؟

۳.آیا تصویری منحصر به فرد و خاص است؟

۴.آیا به اندازه کافی ترغیب کننده است؟

۵.آیا تصویر پیام متن را می‌رساند به گونه ای که نیاز به خواندن متن نباشد؟

تصویر باید با محتوایتان همخوانی کامل داشته باشد. انتخاب یک تصویر با کیفیت خیلی اهمیت دارد، البته هدف اصلی مرتبط بودن تصویر با محتوا است.

عنوان و تصویر اولین چیز‌هایی هستند که مخاطب نگاه می‌کند. اگر تصویر با عنوان و نکاتی که در محتوا ذکر کرده اید مرتبط نباشد، کارتان بی ارزش به نظر می‌رسد.

تصاویر با کیفیت انتخاب کنید

امروزه با توجه به اپلیکیشن ‌های پیشرفته در تکنولوژی، پیدا کردن تصاویر با کیفیت چندان دشوار نیست. تصور کنید عنوان یک مقاله نظر شما را جلب می‌کند و ترغیب می‌شوید که ادامه مقاله را بخوانید، اما هنگامی‌که با تصاویر بی کیفیت، نامرتبط و مبهم روبرو می‌شوید، انگیزه تان برای خواندن متن از بین می‌رود.

بخاطر داشته باشید هر چه اندازه عکس بزرگتر باشند کیفیت آن نیز بالاتر است. شاید انتخاب یک تصویر مناسب زمان بر باشد ولی ارزشش را دارد.

از انتخاب تصاویر تکراری اجتناب کنید

با اینکه تصاویر زیادی وجود دارد ولی این امکان نیز وجود دارد که یک تصویر خاص چندین مرتبه در جا‌های مختلف استفاده شود. به عنوان یک تولید کننده محتوا سعی کنید محتوای جدید تولید کنید و با این کار کاربران بیشتری را به سمت خود جلب کنید. تصاویری انتخاب کنید که دارای مفهوم باشند و هدف خاصی را نشان می‌دهند.

انتخاب تصویر مناسب

رنگ ‌های شاد و مثبت انتخاب کنید

هر رنگی هنگام نمایش مفهوم خاص خود را دارد، از رنگ ها می‌توان برای تبادل اطلاعات استفاده کرد. این یک پدیده بیولوژیکی است، البته از راه‌های دیگری نیز می‌توان به آن دست یافت اما بهترین رویکرد انتخاب رنگ است.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ توسط جورجیا تک انجام شد، میزان به اشتراک گذاری یک تصویر را براساس رنگ آن نشان می‌دهد. نتایج کاملا جالب بود:

۱.قرمز،بنفش و صورتی رنگ ‌هایی هستند که باعث می‌شوند کاربر تمایل داشته باشد تصاویر را به اشتراک بگذارد.

۲.سبز، سیاه، آبی و زرد جز رنگ ‌هایی هستند که تمایل به اشتراک گذاری را کم می‌کنند.

رنگ ها تاثیر زیادی بر احساسات دارند، تفاوتی هم نمی‌کند که کجا استفاده شوند. هنگام انتخاب تصویر، مراقب رنگ و کنتراست آن باشید. اگر نمی‌دانید چه رنگی را استفاده کنید می‌توانید از هفت کنتراست رنگی که توسط یوهانس ایتن مشخص شده اند کمک بگیرید زیرا می‌توانند دید بهتری به شما بدهند و باعث برجسته تر شدن تصاویر محتوایتان شوند.

بخاطر داشته باشید:

۱.هیچگاه به طور تصادفی تصویری را انتخاب نکنید، حتما مطمعن شوید که مجوز استفاده از آن را دارید.

۲.تصاویری با کیفیت بالا انتخاب کنید.

۳.از تصاویری که قبلا استفاده شده اند اجتناب کنید.

۴.تصاویر باید تکمیل کننده محتوای شما باشند.

۵.رنگ ‌های مثبت و شاد انتخاب کنید.

با کمی‌تمرین می‌توانید تصاویر مناسب و مرتبطی پیدا کنید، حتما تصاویری استفاده کنید که بیشترین ارتباط را با متن داشته باشند.

منبع: https://medium.com/illumination/5-best-practices-for-choosing-great-images-for-your-articles-48bfc6125bdf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.