دلتا کرونا ، گونه‌ی جهش یافته‌ی ویروس کرونا است که این روزها نگرانی‌های زیادی را در مجامع بین المللی ایجاد کرده است. در این مطلب به ۵ حقیقت در مورد این گونه می‌پردازیم. با  اکو سیسیتم ویرا همراه باشید.

 

۵ حقیقت که باید درباره ی دلتا کرونا بدانیم

 

طبق گزارشات منتشر شده ، گونه دلتا کرونا چندین ماه پیش در هند کشف شد و سپس ردپای آن در بریتانیا و آمریکا نیز پیدا شد. این گونه اکنون در ایران نیز وجود دارد و گفته می‌شود که به زودی شیوع این ویروس در کشورمان را بیشتر می‌کند.

 

سرعت شیوع این گونه بیشتر است

 

طبق اعلام رسمی مقامات ، ۲۰ درصد از مبتلایان به کرونا در آمریکا ، به گونه‌ی جدید ( با نام رسمی B.1.617.2) گرفتار هستند و به نظر می‌رسد که این گونه نزدیک به پنجاه درصد نسبت به گونه آلفا و ۷۵ درصد نسبت به کرونای اصلی سرعت شیوع بیشتری داشته باشد. بنابراین این گونه می‌تواند بسیار خطرناک باشد و سریع گسترش پیدا کند. همان طور که اشاره شد ،‌اکنون این ویروس را می‌تواند در آمریکا ، هند ، بریتانیا ، ایران و بسیاری از کشور‌های دیگر یافت.

 

 

افراد واکسینه نشده در خطر هستند

 

به نظر می‌رسد که واکسن کرونا تا حدی می‌تواند در برابر دلتا کرونا از خود مقاومت نشان دهد و افراد واکسینه شده خیالشان باید بیشتر از افراد واکسینه نشده راحت باشند. از آن‌جایی که روند واکسیناسیون در کشور‌های نه چندان پیشرفته ، بالا نیست ، این موضوع در این دسته کشور‌ها ، بسیار جدی است و باید مراقبت‌های ویژه توسط مردم صورت بپذیرد. نکته‌ی بسیار عجیب و البته ترسناک این است که گفته می‌شود افراد جوان یعنی زیر ۵۰ سال ، تا ۲.۵ برابر بیشتر در معرض این ویروس خطرناک قرار دارند و برخلاف کرونا‌ی اصلی که بیشتر افراد مسن را درگیر می‌کرد ، دلتا بیشتر به جوانان علاقه دارد و آن‌ها را مورد هدف قرار داده است.

بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که حتما تا زمان واکسیناسیون ، پروتکل‌های بهداشتی را کاملا رعایت کنید.

 

دلتا می‌تواند باعث بحران در برخی از کشور‌ها شود

 

دلتا کرونا

 

همان طور که اشاره شد ، روند گسترش کرونا در همه‌ی کشور‌ها یکسان نیست چرا که بسیاری از کشور‌ها واکسیناسیون را جدی گرفته‌اند و مردم در برابر این ویروس مقاومت بیشتری را از خود نشان می‌دهند. بنابراین دلتا می‌تواند وضعیت کشور‌هایی را که سرعت واکسیناسیون در آن‌ها بالا نیست ، بسیار بدتر کرده و آن‌ها را وارد یک بحران جدید کند.

این موضوع در کشورمان نیز جدی است چرا که واضحا واکسیناسیون با سرعت کمتری نسبت به برخی از کشور‌ها در حال انجام است و بسیاری از افراد باور دارند که دلتا می‌تواند ما را وارد موجی جدید از کرونا کند که با موج‌های قبلی متفاوت است.

 

برخی از سوالات همچنان بی پاسخ هستند

 

هنوز بسیاری از سوالات مانند این که آیا اگر فردی در حال حاضر کرونا گرفته‌ است ، می‌تواند به دلتا دچار شود یا خیر ، یا اینکه آیا ویروس جدید می‌تواند فرد را بیمارتر از ویروس‌های دیگر کند و دیگر سوال‌ها ، بدون پاسخ باقی مانده‌اند و دانشمندان در تلاش هستند تا این معما را حل کنند.

یک پژوهش نشان می‌دهد که دلتا کرونا می‌تواند ریسک بستری شدن در بیمارستان‌ها را برای افراد واکسینه نشده تا دو برابر افزایش دهد که جای نگرانی زیادی دارد. همچنین هنوز نمی‌دانیم که آیا علائم ویروس جدید با قبلی‌ها تفاوت می‌کند یا خیر.

طبق گفته‌ی محققان ، علائم دلتا کرونا مانند سرما خوردگی است و بنابراین باید انتظار سردرد ، آبریزش بینی، تب و گلودرد را داشت و علائمی مانند از دست دادن حس بویایی در این ویروس کمتر خواهد بود..

همچنین گفته می‌شود که واکسن‌های mRNA تا حد زیادی می‌توانند جلوی ویروس جدید را بگیرند اما هنوز تحقیقات در این مورد ادامه دارند.

 

 بهترین راه حل ؛ واکسن !

 

 

در نهایت گفته می‌شود که بهترین راه حلی که دنیا برای مقابله با ویروس در اختیار دارد ، واکسن کرونا است و در صورت دریافت هر دو دوز ، مردم تا حد زیادی در برابر کرونا از خود مقاومت نشان خواهند داد. در حال حاضر نشان داده شده است که واکسن‌های شرکت‌های فایزر ، مدرنا ، آسترازنکا و بهارات می‌توانند در برابر دلتا کرونا مفید باشند.

در نهایت به نظر می‌رسد که دلتا دوباره دنیا را وارد مرحله‌ی نگرانی کرده است و بحران جدید این ویروس ، باعث شده تا جوامع بین المللی سریعا واکنش نشان دهند. طبق اعلام رسمی بیش از ۴ میلیون نفر جان خود را تاکنون براثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند و شاید ویروس جدید این آمار را بالاتر ببرد.

امیدواریم که با سرعت گرفتن واکسیناسیون در کشورمان ، خطر ابتلا به این نوع جدید و در کل هر نوعی از ویروس کرونا ، کاهش یابد و در آینده این بیماری از سطح کشورمان ریشه کن شود. تا آن زمان ، رعایت کردن نکات بهداشتی به همه‌ی مردم توصیه می‌شود.