بسیاری از مشاغل کوچک اکنون از شبکه های اجتماعی برای ارتباط با مشتریان خود استفاده می کنند و روز به روز بر تعداد فروشگاهها و رستوران هایی که در حال دور شدن از وب سایت هستند و تنها بر شبکه های اجتماعی تکیه می کنند افزوده می شود اما واقعیت امر این است که هر چقدر کسب و کار آنها توسعه یابد متوجه می شوند که بیشتر به وب سایت نیاز دارند زیرا اکثریت قریب به اتفاق مشتریان این انتظار را دارند که پروفایل شبکه های اجتماعی، آنها را به سمت یک وب سایت سوق دهد.

قطعا باید پذیرفت که وب سایت ها بخشی از انتظارات مشتریان هستند زیرا چنین بستری به کسب و کار آنها مشروعیت می بخشد اما هر کسی می تواند در شبکه های اجتماعی کسب و کار خود را آغاز کند توسعه دهد و طرفدارن مختص خود را بیاید اما در نهایت برای ماندن در عرصه رقابت باید به سمت ایجاد یک پایگاه امن تر حرکت کند و آن چیزی نیست جز یک وب سایت که در بین عامه جامعه همچنان از مقبولیت بالایی برخوردار است.

چرا وب سایت برای یک کسب و کار مهم است؟

جهان پیش روی ما جهانی است که در آن اینترنت حرف اول را می‌زند و تبادل اطلاعات به طرز خیره کننده‌ای در حال توسعه است. از این‌رو هیچ راه دوم دیگری وجود ندارد، چنین رویدادی باعث شده است که نحوه ارتباط ما با مردم، اشتراک گذاری اطلاعات و زندگی ما به طور کلی دستخوش تغییر و تحول شود.

بسیاری از مردم بیشترین وقت خود را در اینترنت می گذرانند و این امر می تواند برای خرید یک محصول، استفاده از یک سرویس، خواندن یک وبلاگ، سرگرمی و یا دلایل مختلف دیگری باشد.

با توجه به مدت زمانی که مردم در اینترنت می گذرانند، کسب و کار ها نیز به این سمت حرکت کرده اند. از این رو داشتن یک وب سایت برای معرفی محصول و یا خدمات ضروری است. اگر صاحب یک کسب و کار  هستید و اعتقادی به وب سایت ندارید به احتمال زیاد مشتریان بالقوه ای که در فضای آنلاین فعالیت دارند را از دست خواهید داد به عبارت دیگر یک وب سایت کلید رشد کسب و کار شماست.

چرا به وب سایت در کنار شبکه های اجتماعی نیاز داریم

مزایای وب سایت چیست؟

بسیاری از صاحبان کسب و کار از امکانات متعددی مانند کاتالوگ، بروشور، تبلیغات تلویزیونی، بیلیبورد، پوستر و در نهایت شبکه های اجتماعی برای معرفی خود استفاده می کنند. حتی اگر از تمام موارد هم استفاده شده باشد باز هم جای وب سایت خالی است و به عنوان یک نیاز بنیادی کسب و کار شما به حساب می آید که در ادامه مطلب به برخی از ویژگی های آن اشاره خواهیم کرد.

حضور آنلاین

یکی از مهم ترین مزایای داشتن وب سایت این است که هر کاربری می تواند در هر مکان و هر زمانی به آن دسترسی داشته باشد. مشتریان می توانند در ساعات غیر اداری نیز از خدمات شما استفاده کنند و یا اطلاعات مورد نیاز را دریافت نمایند. یک وب سایت فعال این اطمینان را به مشتریان خود می دهد که همیشه می توانند از خدمات آنها بهره مند شوند.

جذب مشتریان بیشتر

هدف هر کسب وکاری سود بیشتر است که چنین امری تنها با افزایش مشتریان امکان پذیر خواهد بود. از این رو برای دستبابی به این هدف باید یک وب سایت داشته باشید و برند خود را معرفی کنید. در نتیجه آن کاربر متوجه خواهد شد که با یک کسب و کار معتبر و حرفه ای سر و کار دارد و نسبت به محصولاتی که ارائه می دهید کنجکاو خواهد شد که در ادامه خواهید توانست مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید.

ارتباط با مشتریان

اگر در وب سایت خود یک بخش برای ارائه نظرات مشتریان قرار دهید آنها خواهند توانست نظرات خود را در باره عملکرد وب سایت و محصولات شما بیان کنند و در نهایت شما خواهید دانست که نیازهای آنها چیست و درصدد برطرف کردن نقاط ضعف و یا ارتقای نقاط قوت کسب و کار خود خواهید بود.

صرفه جویی در زمان

شما در یک دفتر واقعی، تنها ۸ الی ۱۲ ساعت می توانید مشغول به کار باشید اما وب سایت را می توان به عنوان یک کسب و کار ۲۴ ساعته در نظر گرفت که در تمامی ساعات شبانه روز می تواند به مشتریان خود خدمات ارائه دهد. بنابراین به میزان زیادی در زمان و منابع دیگر صرفه جویی می شود.

رشد تصاعدی مشتریان

اگر در وب سایت شما محصول و یا خدماتی ارائه می شود می توانید مشتریان واقعی و وفاداری را پیدا کنید و با آنها ارتباط برقرار کرده و برند خود را بهتر معرفی نمایید. چنین امری باعث می شود که در یک بازه زمانی کوتاه مدت مشتریان شما به صورت تصاعدی افزایش پیدا کنند.

بروزرسانی بسیار آسان

اگر جز آن دسته از کسانی هستید که یک کسب و کاری را اداره می کنید، با استفاده از بستر اینترنت به راحتی می توانید محصولات جدیدی اضافه کنید و یا در برخی از خدمات و محصولات خود بروز رسانی داشته باشید و یا اینکه استراتژی های جدیدی در معرفی کسب وکار خود به کار بگیرید. برای نمایش چنین رویکردی تنها کافی است که وب سایت خود را به روز کرده و دقیقا نشان دهید که تغییراتی را در کسب و کار خود به وجود آورده اید.

معرفی بهتر خدمات و محصولات

در وب سایت حرفه ای می توانید محصولات و خدمات خود را همراه با توضیحات و تصاویر بهتر معرفی کنید و یا اینکه تغییری در محصولات و خدمات خود به وجود آوردید. همچنین با تهیه یک فیلم کوتاه درباره محصولات و خدمات خود، آن را برای مشتریان بهتر شرح دهید و راهنمایی های لازم را در مورد نحوه کارکرد محصولات خود ارائه دهید و یا اینکه مزایای خدمات خود و اینکه چه ویژگی های برتری نسبت به رقبای خود ارائه می دهید را بیان کنید.

بازاریابی آسانتر 

در حال حاضر در فضای مجازی امکانات زیادی برای بازاریابی فراهم شده است که وسعت و گستردگی آن به هیچ وجه قابل مقایسه با دنیای واقعی نیست. به همین دلیل نیاز به استفاده از وب سایت برای معرفی کسب و کار یک امر گریز ناپذیر است. بنابراین اگر قصد دارید برای محصولات و خدمات خود به صورت آنلاین بازاریابی نمایید حتما باید یک وب سایت دست و پا کنید.

چرا به وب سایت در کنار شبکه های اجتماعی نیاز داریم

آیا شبکه اجتماعی می تواند جایگزین وب سایت شود؟

شاید برخی ها این تصور را داشته باشند که یک شبکه اجتماعی پر بازدید بسیار بهتر از یک وب سایت بازدهی دارد. واقعیت این است که یک اکانت در شبکه اجتماعی به هیچ وجه نمی تواند مثل یک وب سایت کارآمد باشد که در ادامه به دلایل آن خواهیم پرداخت:

چرا به وب سایت در کنار شبکه های اجتماعی نیاز داریم

مزایای وب سایت شخصی چیست؟

امروزه بسیاری از کاربران که کسب و کار آنها با دنیای اینترنت عجین شده است، از آدرس وب سایت شخصی خود به جای نوشتن آدرس و شماره تلفن بر روی برگه کارت ویزیت استفاده می کنند. به عبارت دیگر وب سایت شخصی بهترین روش برای به اشتراک گذاشتن افکار و دیدگاه ها در دنیای دیجیتال است. 

با استفاده از وب سایت شخصی می توانید خود را معرفی کرده و مهارت ها و نمونه کارهای خود را به آن ضمیمه کنید. اما مزایای وب سایت شخصی تنها به موارد اشاره شده ختم نمی شود بلکه ویژگی های بسیاری را می توان به آن نسبت داد که شامل موارد زیر است:

جمع بندی

در حالت کلی باید گفت که شبکه های اجتماعی و وب سایت ها در هر کسب و کاری مکمل همدیگر هستند به طوریکه اگر قصد داشته باشیم کسب و کاری را به صورت فراگیر معرفی کنیم باید از هردوی آنها به طور همزمان استفاده کنیم. اما باید توجه داشت که وب سایت ها در بین عموم جامعه از مقبولیت به مراتب بالاتری برخوردار هستند و هر کسب و کاری برای توسعه در فضای دیجیتال باید از وب سایت های مختص خود استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.