۷ روش آسان و کاربردی برای نوشتن عناوین و تیترهای جذاب

عنوان و تیتر اهمیت زیادی دارند، زیرا به خواننده می گوید چرا باید این مطلب را بخواند و چه چیزی قرار است از این مقاله یاد بگیرد. اگر عنوانی جذاب باشد تاثیر زیادی روی مخاطب و ترغیب او به خواندن متن دارد. به طور میانگین تعداد افرادی که تنها عنوان را می خوانند پنج برابر بیشتر از کسانی است که متن را می خوانند. در ادامه چند ترفند ساده و کاربردی برای نوشتن تیتر و هدلاین را معرفی می کنیم.

بهتر است تیترها و عناوین:

۱.کوتاه، ساده و کلیدی باشند.

۲.هدف اصلی را بیان کنند.

۳.خبرهای جذاب را بیان کنند.

۴.ترکیبی از سوال و خبر باشند.

۵.حاوی مطالب آموزنده باشند.

۶.راهکارهایی به مخاطب ارائه دهند.

۷.با ارزش ترین منبع اطلاعاتی را بسازید.

در ادامه هر کدام از این روش ها را به تفصیل بیان می کنیم.

۱.عناوین کوتاه، ساده و کلیدی

یک تیتر جذاب معرف خوبی برای محتوای شماست. در تیتر نویسی با کلمات بازی نکنید، شوخی و خنده نیز در تیتر نویسی چندان جالب نیست. بهتر است اصل مطلب را با کلماتی ساده و جذاب بیان کنید. تیتر باید به گونه ای باشد که به سوال مخاطب پاسخ دهد.

۲.نکته مهم مقاله را در عنوان ذکر کنید

عنوان، تبلیغی برای محتوای شماست پس باید به گونه ای باشد که نیازها و سوالات مخاطب را جواب دهد و مطمعن شوند که محتوای شما کمک زیادی به انها می کند. سعی کنید نکات مهم و کلیدی متن را به صورت خلاصه وار در تیتر بیان کنید به گونه ای که خواننده به ادامه متن ترغیب شود. البته این نکته بستگی به مخاطب دارد، حتی اگر ادامه متن را نیز نخوانند از عنوان می توانند پیشنهاد شما را دریافت کنند.

۳.خبرهای مهم را ذکر کنید

اجازه دهید صریح باشیم! اخبار شرکت شما شاید برای کسی جذاب نباشد، اما مردم به خبرهایی که برایشان فایده ای داشته باشد و مهم هستند اهمیت می دهند. اجازه دهید بدانند چیز جدیدی وجود دارد که در زندگی شان تغییری ایجاد می کند. هنگام پوشش دهی محصولات و خدمات خود می توانید تخفیف ها و نکات جدید را معرفی کنید و یا راههای تازه ای برای بهره مندی از محصولات خود ارائه کنید.

۴.سوالی بودن عنوان

اگر می خواهید عنوان را به صورت سوالی بنویسید باید به گونه ای باشد که نیاز مخاطب را برطرف کند. اگر سوالی باشد که برای مخاطب چندان اهمیتی ندارد قطعا تمایلی به خواندن ادامه متن پیدا نمی کند. تیتر سوالی باید ترکیبی از نیاز مخاطب و نکته اصلی متن باشد. حتی می توان سوال را با فرمول خبری ترکیب کرد و عنوانی جذاب ساخت.

۵.عنوانی حاوی مطالب آموزنده

سعی کنید عنوان را به گونه ای بنویسید که به مخاطب بگوید می تواند چیز جدیدی یاد بگیرد. این نکته را بخاطر داشته باشید که فرآیند یادگیری را در عنوان ذکر نکنید زیرا ممکن است طولانی به نظر برسد، تنها اشاره به آن کافیست. انگیزه های واقعی خواننده را مد نظر قرار دهید.

اگر عنوان حاوی مطلبی آموزنده باشد، هیجان یادگیری مطلبی جدید که به بهبود زندگی کمک می کند، باعث می شود مخاطب روی آن کلیک کند.
برای مثال سوال “چگونه” یکی از سوالات خوب برای تیتر نویسی است.

۱.چگونه همین الان سیگار را ترک کنید؟

۲.چگونه در کمتر از سه ساعت دونده دو ماراتن شوید؟

تیترهایی بنویسید که مخاطب کنجکاو شود ادامه مطلب را بخواند.

۶.ارائه راهکار به مخاطب


 عنوان باید حاوی راهکارهای عملی برای بدست آوردن نکات و قابلیت هایی باشد که ارائه کرده اید. سعی کنید بیان تان شفاف و مستقیم باشد. تیتر به گونه ای باشد که مخاطبان از خود بپرسند “چرا” و همین باعث شود به وب سایت شما سر بزنند.

۷.با ارزش ترین منبع اطلاعاتی را بسازید

متن های با کیفیت و مهم را نگاه کنید و سعی کنید محتوایی بهتر از آنها بسازید. البته بخاطر داشته باشید که اینترنت پر از اطلاعات مختلف است، مردم به دنبال مطالبی هستند که بتوانند زندگی راحت تری داشته باشند، آنها به دنبال راه حل های سریع، نکات و ترفندهای میان بر هستند.برای مثال:

۱.هفت رازی که به شما کمک می کند تعطیلات رویایی داشته باشید.

اکنون با کمک این روش ها و نکات می توانید عنوان و تیترهای بهتری بنویسید و باعث ترغیب مخاطب برای خواندن محتوا شوید. سعی کنید یک ساعت در هفته را صرف ویرایش و نوشتن عنوان کنید. هنگام نوشتن یک محتوای جدید حتما به عنوان دقت کنید و آن را جذاب و کاربردی بنویسید.

 

منبع: https://www.dreamgrow.com/seven-easy-tricks-to-write-catchy-headlines/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.