Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/viraeco/domains/viraecosystem.com/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/viraeco/domains/viraecosystem.com/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/viraeco/domains/viraecosystem.com/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/viraeco/domains/viraecosystem.com/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

فهرست مطالب

تقویم محتوایی


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/viraeco/domains/viraecosystem.com/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

چگونه یک تقویم محتوای رسانه اجتماعی ایجاد کنیم؟

تقویم های محتوای رسانه اجتماعی بهترین روش برای برنامه ریزی و سازمان دهی محتوای پیش رو هستند. آیا تمایل دارید بدانید چرا باید یک تقویم محتوای رسانه اجتماعی داشته باشید و اهمیت آن برای چیست؟ در ابتدا شاید شبیه یک تعهد، سخت به نظر برسد، اما کم کم به این نتیجه می رسید  که ارزشش را داشت.

خواه یک شبکه ساده با تعداد کمی لینک باشد و یا داشبورد سفارشی که می تواند فیدهای زیادی را به دقت برنامه ریزی کند، تقویم محتوای رسانه اجتماعی می تواند خیلی ساده یا پیچیده باشد، این کاملا به شما و برندتان بستگی دارد. برای آشنایی با این برنامه کاربردی در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

تقویم محتوای رسانه اجتماعی چیست؟

تقویم محتوای رسانه اجتماعی یک بررسی اجمالی از محتوا و پست هایی است که قرار است منتشر کنید و می تواند به شکل اسلاید در نرم افزاری شبیه اکسل، تقویم گوگل و یا داشبورد باشد.

در یک تقویم محتوایی هر مدخل معمولا شامل ترکیبی از مولفه های زیر است:

  1. زمان و تاریخ دقیقی که محتوا قرار است منتشر شود.
  2. حساب و شبکه اجتماعی که پست قرار است در آنجا منتشر شود.
  3. متعلقات مربوط به پست، برای مثال عکس و ویدئو.
  4. لینک ها و تگ هایی که قرار است در پست قرار بگیرند.
  5. هر اطلاعات مرتبط اضافی، برای مثال آیا محتوا قرار است به صورت پست در اینستاگرام قرار بگیرد یا به صورت استوری؟

بسته به استراتژی محتوای رسانه اجتماعی که انتخاب می کنید، تقویم تان می تواند شامل یک یا تعداد زیادی شبکه اجتماعی باشد.

چرا باید از تقویم محتوای رسانه اجتماعی استفاده کنید؟

1.صرفه جویی در زمان

داشتن یک تقویم محتوای رسانه اجتماعی کمک می کند برنامه منظمی داشته باشید، کارهایتان را دسته بندی کنید، از انجام چندکار به طور همزمان جلوگیری می شود و کارهایی که در آینده قرار است انجام دهید را نیز یادداشت کنید.

اگر هر روز پست می گذارید و یا حتی چندبار در روز این کار را می کنید، با داشتن یک تقویم محتوای رسانه اجتماعی مناسب نیاز نیست مرتب نگران فیدهای خود باشید.

2.پست گذاری مدوام و مرتب

اگر بخواهید تعداد لایک های اینستاگرام، سابسکرایب های یوتیوب را افزایش دهید، یا شاخص های کلیدی عملکرد(KPA) را پیاده سازی کنید، اولین قدمی که باید انجام دهید پست گذاشتن به طور مرتب و مداوم است.

هنگامی که تقویم محتوای رسانه اجتماعی خود را با پست هایی که قرار است به زودی منتشر شوند پرکنید، باعث می شود بتوانید به طور مرتب پست بگذارید.

3.داشتن غلط املائی کمتر و جلوگیری از اشتباهات بزرگتر

داشتن برنامه ریزی برای پست ها قبل از انتشار سبب می شود اشتباهات خود را ببینید و بتوانید آنها را اصلاح کنید. ویرایش متن و بررسی اطلاعات زمانی که از قبل روی آن کار شود بسیار آسان‌تر است.

4.با داشتن استراتژی محتوای رسانه اجتماعی بهترین باشید

بزرگ‌ترین برندهای رسانه‌های اجتماعی جهان اغلب کمپین‌های متعددی را به طور همزمان و به صورت بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت و با شرایط رایگان یا پولی اجرا می کنند.
هنگامی که برنامه خود را مشخص کردید ذهن تان آزاد می شود و می توانید به مسائل مهم تری بپردازید. شاید وقت آن رسیده باشد که نام تجاری خود را در لینکدین معرفی کنید یا یک برنامه حمایت از کارمندان رسانه های اجتماعی را معرفی کنید.

5.هیچ رویداد و لحظه مهمی را از دست نمی دهید

تقویم رسانه های اجتماعی به شما این امکان را می دهد که به طور استراتژیک لحظات و رویدادهای مهم در سراسر جهان که مربوط به مخاطبان برند شما هستند را مشاهده کنید. همچنین اگر اتفاق تازه ای بیفتد برای مثال جنیفر آنیستون به اینستاگرام بپیوندد یا تخم مرغ گران تر شود، با استفاده از پهنای باند بزرگی که دارید از همه چیز مطلع می شوید.

6.تولید محتوای با کیفیت تر

امروزه برای انتشار محتوا و پست های با کیفیت نیاز است که یک تیم حرفه ای متشکل از کپی رایترها، طراحان، ویرایشگران ویدئو و عکاسان حرفه ای داشته باشید. تقویم محتوای رسانه اجتماعی کمک می کند برنامه ها و تیم خود را بهتر مدیریت کنید و کارهای بهتری ارائه دهید.

7.از هر چیزی که قابل ارتقا باشد استفاده کنید

هر هدفی که با برنامه ریزی باشد اجرا می شود و و هر چیزی را که اندازه گیری کنیم می توانیم بهبود ببخشیم. تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی دیدگاه شما را تغییر می دهد. تقویم محتوای رسانه اجتماعی این فرصت را فراهم می کند که در راستای اهدافتان برنامه ریزی کنید. تست های A/B خود را برنامه ریزی کنید، تا زمانی که دستور العمل مناسبی را برای نوع محتوا، قالب و بهترین زمان از روز برای ارسال پست برای هر پلتفرم اجتماعی پیدا کنید.

چگونه یک تقویم محتوای رسانه اجتماعی ایجاد کنیم؟

در ادامه 8 روش موثر برای ساخت یک تقویم محتوای رسانه اجتماعی موثر را توضیح می دهیم.

1.شبکه های اجتماعی و محتوای خود را ارزیابی و ویرایش کنید

ایجاد تصویری واضح از تلاش‌های فعلی رسانه‌های اجتماعی به شما امکان می‌دهد تا زمینه‌های بهبود و فرصت‌هایی را برای تلاش‌های جدید شناسایی کنید. زمانی را که صرف این کار می کنید در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که استراتژی محتوای رسانه اجتماعی خود را با بهترین اطلاعات ترکیب خواهید کرد، یعنی اطلاعاتی که مختص مخاطبان، حساب‌ها و برند شماست.

2.کانال های اجتماعی برای خودتان انتخاب کنید

در شلوغی و رقابت زیاد رسانه های اجتماعی اگر بخواهید دیده شوید باید تلاش زیادی داشته باشید. مثل اینکه آیا برند شما باید به موضوعات اینستاگرام اهمیت دهد؟ و آیا مخاطبان شما در TikTok هستند؟

به همین دلیل باید وقت بگذارید تا مطمئن شوید که اطلاعات جمعیتی کاربران هر پلت فرم رسانه های اجتماعی را مشخص کرده اید و بهترین شیوه ها را برای استراتژی های بازاریابی کسب و کار مرور کنید.

3.اطلاعات مناسب برای تقویم محتوای رسانه اجتماعی را مشخص کنید

برای ایجاد یک تقویم محتوای رسانه اجتماعی خوب باید بدانیم به چه داده هایی نیاز داریم و کجا باید قرار بگیرند، سعی کنید اطلاعات و عملکردی که این ابزار در اختیار شما قرار می دهد را ترسیم کنید.

اگر قصد شروع یک کار ساده را دارید ممکن است تنها یک صفحه اسلاید کافی باشد، اما اگر مدیریت یک گروه بزرگ با ده ها برند را بر عهده دارید، چیزی می خواهید که به شما بگوید چه کسی چه کاری انجام می دهد، چه زمانی انجام می شود، چه زمانی تایید می شود و چه زمانی منتشر می شود و در آخر میزان موفقیت آن را مشخص کند.

بنابراین توصیه می کنیم با جزئیات ساده مثل: پلتفرم، تاریخ، زمان، رسانه های بصری(عکس، ویدئو، ایلاستریشن، اینفوگرافیک و…) و لینک ها شروع کنید.

4.یک کتابخانه محتوایی برای هر چیز مهمی که دارید بسازید

برخی دوست دارند این محتوا را پایگاه های داده ای محتوای رسانه اجتماعی بنامند. می‌توانید از Dropbox، Google Drive، شبکه داخلی شرکت خودتان یا از نرم‌افزار پایگاه داده که مختص این کار است استفاده کنید. یک کتابخانه محتوای رسانه های اجتماعی چند ویژگی کلیدی دارد:

1.به اندازه کافی فضای لازم را دارد.

2.از طریق تلفن و رایانه قابل استفاده است.

3.می توانید به راحتی آن را با اعضای تیم به اشتراک بگذارید و در عین حال حریم خصوصی داشته باشد.

4.پیوندهایی را به فایل های فردی ارائه می دهد تا بتوانید آنها را در تقویم خود قرار دهید. نحوه تنظیم کتابخانه محتوای خود تقریباً به اندازه تقویم رسانه های اجتماعی شما مهم است.

5.یک جریان کاری را شروع کنید

اکنون که اطلاعات لازم را جمع آوری کرده اید زمان آن رسیده که طرح خود را شروع کنید. مشخص کنید که هر چند وقت یکبار می خواهید در کانال پست بگذارید. نسبت محتوا چگونه باید باشد. چه کسی باید پست ها را تایید کند.

6.از تیم خود بخواهید در نقد و بررسی کمک بگیرد و از بازخوردهایشان برای بهبود کار استفاده کنید.

اکنون که پایه های کار خود را شروع کردید وقتش است که آن را به همکاران خود نشان دهید. اگر می خواهید تقویم تان دیده شود برای افرادی که باید هر روز از آن استفاده کنند دعوت نامه بفرستید و بخواهید که کارها را به ترتیب انجام دهند. در پایان این مرحله، شما باید یک سند محکم داشته باشید که حتی جدیدترین عضو تیم بتواند آن را بفهمد.

7.انتشار و استفاده از تقویم محتوای رسانه اجتماعی

اکنون زمان اجرا و استفاده از تقویم محتوای رسانه اجتماعی فرا رسیده است. در حین کار ممکن است متوجه شوید اگر بخواهید خودتان همه پست ها را منتشر کنید زمان زیادی از شما گرفته میشود، در این مواقع، استفاده از تقویمی که عملکرد زمان‌بندی نیز دارد بهترین گزینه است.

مثال هایی از تقویم محتوای رسانه اجتماعی.

تقویم نشنال جئوگرافیک(national geographic’s editorial)

تقویم داخلی محتوای رسانه های اجتماعی Digital Opportunity Trust

تقویم داخلی رسانه های اجتماعی Hootsuite

قالب هایی رایگان برای تقویم محتوای رسانه اجتماعی.

اگر برای شروع آماده هستید می توانید از دو قالب google sheet استفاده کنید که به صورت رایگان در اختیار شما قرار می گیرند.

1.قالب تقویم محتوای رسانه اجتماعی

این قالب فضایی برای چهار پلتفرم بزرگ ایجاد می کند و روی مقیاس هفتگی تمرکز دارد. البته کاملا قابل تنظیم است و آزاد هستید که هر جور خواستید آن را بسازید.

2.الگوی تقویم ارزیابی رسانه های اجتماعی

این الگو برای برنامه ریزی در مورد محتوای فردی در نظر گرفته شده است. برای هر ماه یک برگه جدید ایجاد کنید و محتوای سرمقاله خود را به صورت هفتگی برنامه ریزی کنید.

دو ابزار و اپلیکیشن برای تقویم محتوای رسانه اجتماعی.

1.گوگل شیت(google sheet)

2.ابزار Hootsuite Planner

منبع: https://blog.hootsuite.com/how-to-create-a-social-media-content-calendar/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *