نقش رسانه در تبلیغات

رسانه نقش مهمی در تبلیغات دارد و وظیفه آن پیدا کردن مسیر درست برای انتقال پیام به مشتریان است. چه تعداد از مردم همه تبلیغات را می بینند یا می خوانند و سپس محصولی را خریداری می کنند؟ هدف اصلی رسانه علاوه بر پیدا کردن مشتری، انتقال پیام درست در زمان مناسب است. منظور از پیام مناسب یعنی پیامی که قانع کننده باشد و نظر مشتری را جلب کند.

 سه سوال کلیدی:

۱.کجا تبلیغ کنید؟

۲.چه زمانی تبلیغ کنید؟

۳.چه نوع رسانه ای استفاده کنید؟

در ادامه این سوالات را به تفصیل بیان می کنیم.

تبلیغات کجا نمایش داده می شوند؟

این مکان فقط تلویزیون یا رادیو نیست، بلکه می تواند روزنامه ها، وبلاگ ها، اسپانسرشیپ ها، آگهی های بین برنامه ای و غیره باشد. منطقه در هر مکانی متفاوت است، می تواند ملی، ایالتی و یا برای برندهای محلی براساس شهر باشد.

زمان نمایش یا اجرای تبلیغات چه وقت است؟

برای مثال هنگامی که تابستان روبه اتمام است و زمستان در راه است می توانید تبلیغ لباس های بارانی را شروع کنید. تبلیغات باید در مناسب ترین زمان انجام شود. این نکته را در نظر داشته باشید که حداکثر ۲۰ درصد از درآمد صرف تبلیغات می شود. مدت زمان نمایش یک تبلیغ برای محصولات مختلف، متفاوت است. محصولاتی که ارتباطی با تغییر فصل ها ندارند معمولا تبلیغات یکساله ارائه می دهند. برای مثال: انواع بیسکویت ها، صابون ها و خودکار و مدادها و محصولاتی شبیه اینها و خدمات بزرگی مانند بیمه وسایل نقلیه و غیره. برخی محصولات به تبلیغات چند ماهه نیاز دارند مثل چتر، کرم خنک کننده و غیره. بنابراین نکته مهمی که باید مد نظر قرار داد مساله بودجه است، چون متناسب با مدت زمان نمایش هر تبلیغ متفاوت است.

از چه نوع رسانه ای باید استفاده کرد؟

برای انتخاب رسانه مناسب، دو رویکرد وجود دارد:

۱.رویکرد متمرکز

۲.رویکرد پراکنده

در رویکرد متمرکز تعداد رسانه ها کم است و حدودا دو یا سه رسانه است. این روش برای شرکت هایی خوب است که اعتماد به نفس کمی دارند و باید فضای تبلیغات را با دیگر رقبا شریک شوند.

در رویکرد پراکنده تعداد بیشتری رسانه برای تبلیغات وجود دارد. افرادی از این رویکرد استفاده می کنند که با یک یا دو رسانه به هدف خود نمی رسند. آنها محصول شان را در رسانه های مختلف قرار می دهند. رسانه هایی مانند تلویزیون، رادیو، اینترنت و ارسال پیام.

انتخاب دسته بندی یا گروه

هر مقوله ای که توسط برنامه ریزان انتخاب می شود، باید رسانه مناسبی را برای انتقال پیام خود انتخاب کنند. اگر محصول برای طیف وسیعی از مشتریان است، می توان از تلویزیون یا رادیو استفاده کرد. نمونه ای از این نوع تبلیغات شامل نوشیدنی های مناسب برای کودکان، انواع شوینده ها مثل صابون، شامپو، خمیر دندان و غیره می باشد.

اگر هدف طراحان فقط تغییر ذهن مشتریانی باشد که قصد خرید ندارند و بیشتر ویترین گردی می کنند و یا مشتریانی که فقط نام و برند محصول برایشان مهم است، انتخاب هدف خرید می تواند به عهده شرکت باشد. این کار کمک می کند که شرکت بتواند هدف خود را برای مشتریان توضیح دهد و آنها را متقاعد کند تا بتوانند محصول مورد نظرشان را پیدا کنند.

گاهی هدف طراحان، فروش محصول به صورت انفرادی است، یعنی آنها به سراغ مشتریان خود می روند و محصول را برایشان توضیح می دهند. این کار از طریق تماس تلفنی، ایمیل، پیام و یا جلسات حضوری انجام می شود. مثالی برای این نوع رویکرد “ذخیره خون بند ناف” است.

برای تبلیغ یک محصول، رسانه از اهمیت بالایی برخودار است زیرا بهترین راه انتشار و نمایش کالا استفاده از یک رسانه مناسب و معتبر است.

منبع:https://www.managementstudyguide.com/media-strategy-in-advertising.htm