کدهای وضعیت HTTP مانند ۴۰۴، ۳۰۱ و ۵۰۰ شاید برای یک کاربر معمولی چندان معنایی نداشته باشند، اما برای سئوکاران بسیار مهم هستند. همچنین ربات های موتورهای جستجو مانند ربات گوگل، از این کدها در ارزیابی سلامت یک سایت استفاده می کنند. این کدهای وضعیت، یکی از روش های مشاهده نحوه تعامل مرورگر و سرور هستند.

بعضی از این کدها نشان از یک خطا دارند، به عنوان نمونه میتوان به خطای “محتوای درخواستی پیدا نمی شود” اشاره کرد. در حالی که دیگر کدها نشان از اعمال یک راه حل برای این نوع مشکلات دارند. در این مطلب میخواهیم نگاه جامعی به مهمترین کدهای وضعیت بندازیم و معنی آنها را در سئو توضیح دهیم.


کدهای وضعیت HTTP چیستند و چرا آنها را مشاهده می کنید؟


 

یک کد وضعیت HTTP پیامی از طرف سرور در هنگام یک درخواست از طرف مرورگر است. این پیام می تواند به معنای انجام آن درخواست یا عدم انجام آن باشد. کدهای وضعیت زیادی وجود دارند که احتمالا با بسیاری از آنها هنوز برخورد نکرده اید. اگر نیاز به داشتن نگاهی اجمالی به تمام کدهای وضعیت دارید وب سایت HTTPstatuses.com را مشاهده فرمایید.


انواع کدهای وضعیت HTTP و تاثیر آنها با سئو


برای درک این کدها شما نیازمند آگاهی از نحوه دریافت یک صفحه توسط مرورگر هستید. هر بازدید از یک وبسایت از طریق وارد کردن آدرس آن در مرورگر یا کلیک بر روی نام آن از طریق نتایج جستجو آغاز می شود. مرورگر درخواستی را به آی پی مربوط با وب سایت میفرستد. وب سرور نیز پاسخی را در قالب یک کد وضعیت برای مرورگر میفرستد که دربرگیرنده نتیجه درخواست است. اگر همه چیز مرتب باشد، کد وضعیت ۲۰۰ به همراه محتوای صفحه به مرورگر بازگردانده می گردد.

با این حال احتمال دارد که مشکلی از طرف سرور در ارائه محتوای درخواست شده وجود داشته باشد. این مشکل می تواند به دلیل عدم وجود آن صفحه باشد که در این صورت کد خطای ۴۰۴ به مرورگر برگردانده می شود. شاید سرور دارای مشکلات موقتی شده و در نتیجه باعث ارسال کد وضعیت ۵۰۰ به مرورگر گردد. این کدهای وضعیت یکی از ابزار های مهم ارزیابی سلامت وب سایت و سرور آن است. اگر یک سایت به صورت مداوم کدهای وضعیت نا مناسب به ربات های گوگل بدهد، احتمالا با کاهش رتبه سایت رو به رو خواهد شد.


انواع کد وضعیت


 

در حالت کلی پنج نوع کد وضعیت HTTP وجود دارد که بیان کننده وضعیت کلی تعامل بین سرور و کاربر است. در لیست زیر انواع کلی این کد ها را مشاهده می کنید.

  • ۱xx: کدهای وضعیت حاوی اطلاعات
  • ۲xx: کد های وضعیت موفقیت آمیز
  • ۳xx: کدهای وضعیت ریدایرکت
  • ۴xx: کدهای وضعیت شامل خطا در سمت کاربر
  • ۵xx: کدهای وضعیت شامل خطای سرور
 

مهمترین کدهای وضعیت HTTP برای سئو

 

همانطور که گفته شد، لیست این کدها بسیار طولانیست، اما تعدای از آنها برای سئو بسیار مهم هستند و آن ها را در سایت خود می بایست در نظر داشته باشید. در ادامه به توضیح مختصری از این کدهای مهم خواهیم پرداخت.


۲۰۰: OK / Success

 

این همان کدیست که می بایست به مرورگر انتقال داده شود. کاربر از سرور محتوایی را درخواست می کند و سرور نیز با کد وضعیت ۲۰۰ پیام OK را به او می دهد. در این شرایط هم سرور، هم مرورگر و هم کاربر از شرایط راضی بوده و مشکلی را تجربه نخواهند کرد. به عبارت دیگر کد ۲xx نشان از عدم وجود مشکل در ارائه محتوای سایت دارد.


۳۰۱: Moved Permanently

 

یک کد وضعیت ۳۰۱ انتقال دائمی یک صفحه به صفحه جدید را اطلاع می دهد. به صورت معمول وقتی که مشغول بر روی کار در سایت هستید احتمالا پیش می آید که از این کد برای انتقال دائمی یک یو آر ال قدیمی به یو آر ال جدید استفاده کنید. در صورت عدم انجام این کار، کاربران در هنگام باز کردن یو آر ال قدیمی با خطای ۴۰۴ مواجه می شوند و این چیزی نیست که شما آن را دوست داشته باشید. استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ موجب می شود که ارزش لینک قبلی نیز به لینک جدید منتقل شود.


۳۰۲: Found

 

کد وضعیت ۳۰۲ به این معنیست که صفحه هدف پیدا شده است اما یو آر ال حال حاضر آن چیز دیگریست. همانطور که پیداست این کد کمی ابهام دارد، چرا که موقتی یا دائمی بودن این مسئله را اعلام نمی کند. می توانید با یک کد ۳۰۲ به مرورگر اعلام کرد که صفحه قبلی به صورت موقتی به یک یو آر ال جدید منتقل شده، اما در آینده قرار بر استفاده از همان یو آر ال قبلیست. در این شرایط موتورهای جستجو ارزش لینک قبلی را به یو آر ال جدید منتقل نمی کند بنابراین نبایست از ریدایرکت ۳۰۲ در هنگام انتقال دائمی یک سایت استفاده کرد.


۳۰۷: Temporary Redirect

 

کد ۳۰۷ جایگیزین کد ۳۰۲ در پروتکل HTTP 1.1 است. شما می توانید از ریدایرکت ۳۰۷ در شرایط انتقال موقتی یک یو آر ال استفاده کنید. کد ۳۰۷ مانند کد ۳۰۲ به نظر می رسد، فقط با این تفاوت که تاکید بیشتری بر روی موقتی بودن انتقال یو آر ال دارد. یو آر ال جدید، اما موقتی در این شرایط ممکن است بارها عوض شود، بنابراین کاربران می بایست همواره از لینک اصلی استفاده کنند.


۴۰۳: Forbidden

 

کد ۴۰۳ به مرورگر اعلام می کند که مشاهده محتوای درخواستی برای کاربر ممنوع است. در صورتی که کاربران اکانت لازم برای ورود نداشته باشند، آن صفحه برای آنها ممنوع خواهد ماند.


۴۰۴: Not Found

 

کد ۴۰۴ یکی از پر بازدیدترین کدهای وضعیت توسط کاربران است و از این رو یکی از مهمترین آنها نیز می باشد. وقتی سرور خطای ۴۰۴ را به مرورگر اعلام می کند، نشان از در دسترس نبودن یا پاک شدن آن دارد. کاربران را با این خطا خیلی درگیر نکنید و در صورت امکان هر چه زودتر مشکل ناشی از این خطا را حل کنید. در این گونه موارد می توانید صفحات دارای خطای ۴۰۴ را به یک یو آر دیگر یا یک مطلب مرتبط با آن ریدایرکت کنید.

خطاهای ۴۰۴ را در وبمستر تولز گوگل مدیریت کنید و تا آنجا که ممکن است آن ها را کاهش دهید. تعداد بالای صفحات ۴۰۴ نشان از ضعف در نگهداری سایت دارد و سیگنال خوبی به گوگل نمی فرستد. در نتیجه این مسئله بر روی رتبه سایتتان اثر منفی خواهد گذاشت. در صورتی که یکی از صفحات سایتتان دچار مشکل شده و یا به طور کامل پاک شده است، کد وضعیت ۴۱۰ سیگنال واضحتری برای گوگل می باشد.


۴۱۰: Gone

 

نتیجه مشاهده شده از کد وضعیت ۴۱۰ همانند کد ۴۰۴ است و در هر کدام از این موارد مطلب مورد نظر یافت نمی شود. با این حال با استفاده از کد ۴۱۰ به موتورهای جستجو اعلام می کنید که محتوای درخواست شده از روی سایت پاک شده است، بنابراین کد ۴۱۰ پیام واضحتری دارد. در نتیجه به صورت غیر مستقیم نیز به موتورهای جستجو اعلام می کنید که صفحه مورد نظر را از ایندکس خود پاک کنند. قبل از اینکه اقدام به پاک کردن یکی از صفحات سایت خود داشه باشید، از خود بپرسید که آیا صفحه معادلی با این صفحه در وب سایت وجود دارد یا نه. اگر پاسخ به این سوال بله است ترجیحا صفحه مورد نظر به صفحه مشابه خود ریدایرکت کنید.


۴۵۱: Unavailable for Legal Reasons

 

کد وضعیت ۴۵۱ نشان می دهد که یک صفحه به دلایل قانونی از وب سایت پاک شده است. اگر شما حکمی قانونی مبنی بر پاک کردن صفحه ای را دریافت کنید، می توانید با این کد علت پاک شدن آن را به موتورهای جستجو توضیح دهید.


۵۰۰: Internal Server Error

 

خطای ۵۰۰ نشان دهنده وجود یک مشکل در پردازش صفحه مربوطه از سمت سرور است، بدون اینکه به عامل آن اشاره ای گردد. این خطا منابع زیادی ممکن است داشته باشد. هر گونه مشکل در هاست شما و همینطور هر اسکریپت مخرب در وب سایت می تواند عامل بروز این خطا باشد. برای بررسی دقیقتر این خطا فایل Log سرور خود را مشاهده و آنالیز کنید.


۵۰۳: Service Unavailable

 

سرور خطای ۵۰۳ را هنگامی که به خاطر پر شدن منابع خود قادر به سرویس دهی نباشد به کاربر می دهد. از این خطا می توانید در هنگام به روز رسانی منابع سایت و قطع موقتی آن استفاده نمایید. با استفاده از این کد موتورهای جستجو نیز متوجه ماجرا می شوند و در زمان های دیگری به سایت مراجعه می کنند.


کار با کدهای وضعیت HTTP

 

کدهای وضعیت HTTP نقش پر رنگی در سئو سایت دارند و ربات های جستجو به آنها اهمیت می دهند. شما روزمره با آنها مواجه می شوید و درک تفاوت آنها بسیار مهم است.  به عنوان مثال اگر قصد پاک کردن یک صفحه از سایت را دارید، درک تفاوت ۳۰۱ و ۴۱۰ حائز اهمیت است. این دو کد اهداف متفاوتی دارند و در نتیجه نتایج متفاوتی را نیز رقم می زنند.

اگر میخواهید انواع کدهای وضعیتی که سایت شما تولید می کند را مشاهده کنید، به کنسول جستجوی گوگل رفته و در منوی crawl errors آنها را ببینید. در این صفحه لیستی از خطاها را که ربات های گوگل در یک بازه زمانی مشخص یافته اند وجود دارند. این خطاها برای ایندکس صحیح سایت الزاما می بایست رفع و رجوع گردند. همچنین اگر از وردپرس برای مدیدریت محتوای سایت استفاده می کنید می توانید با استفاده از افزونه Yoast SEO به حل تک تک این خطاها بپردازید.


مدیریت ریدایرکت ها با افزونه Yoast SEO

 

ریدایرکت صفحات کمی خسته کننده است و در صورتی که تعداد آنها زیاد باشد نیز دشوارتر می گردد. با استفاده از افزونه Yoast SEO در وردپرس می توانید ریدایرکت صفحات را به آسانی مدیریت کرده و از گزینه های آن بهره ببرید.


جمع بندی

 

شما کاربران بهتر است با این کدها آشنا شده تا در هنگام مشاهده آنها معنیشان را نیز درک کنید. استفاده صحیح از انواع ریدایرکت میتواند در بهینه سازی سایت تاثیرات مثبتی داشته باشد. با نگاهی به بخش خطاهای پایشی در کنسول جستجوی گوگل می توانید به حجم کاری خود در مدیریت این خطا ها پی ببرید.