دنبال ایجاد یک برند شخصی حرفه ای برا خودتان هستید؟

ممکن از شماهم مثل خیلی از کارآفرینان فکرکنید بازار اشباع شده است و دیگرفرصتی برای ایجاد یک برند جدید نیست؛اما این تصور غلط را دور بریزید.درست مثل اپلیکیشن تیک تاک که با وجود رقیب سرسختی به اسم اینستاگرام توانست کلی کاربر از سراسر جهان جذب کند ایمان داشته باشی که شماهم با استراتژی درست و کمک از یک شرکت برند سازی مطمئن می توانید کسب کار خودتان را در هر زمینه ای شروع کنید.

به هرحال با این مقاله همراه باشید تا اطلاعات مختصر و مفیدی راجب برند سازی دستتان بیاید!
اولین سوال:
  استراتژی برند سازی چیست ؟
استراتژی برند سازی شامل اهداف بلندمدت و مشخص است که می‌توان با تکامل یک برند موفق به آن دست پیدا کرد. در واقع اجزای ترکیبی شخصیت شرکت شما که آن را قابل شناسایی می‌کند.این را بدانید که منظور از برندسازی، طراحی لوگو، وبسایت، نام برند و حتی محصول شما نیست! برندسازی چیزی فراتر از همه این‌ها است ولی شامل این موارد هم می‌شود. چون به هر حال این موارد قابل لمس هستند و تفاوت شما را با سایر برندها به طور واضح نشان می‌دهند.
دومین سوال:
  برند سازی را از کجا شروع کنم؟
اگر برای ایجاد یک برند شخصی با چالش روبرو هستید، باید این مسیر را از شبکه‌های اجتماعی شروع کنید.

شبکه‌های اجتماعی ابزار قدرتمندی برای مشخص کردن هویت شخصی، ایجاد تصویری منسجم از خودتان و دیده شدن در صنعت مورد نظرتان هستند.

معمولاً همه بازاریاب‌ها در همه رشته‌ها و حوزه‌ها از شبکه‌های اجتماعی به عنوان ابزار بازاریابی استفاده می‌کنند.

به دلیل فواید برندسازی در شبکه‌های اجتماعی برای رسیدن به اهداف شخصی و تجاری، اهمیت این حوزه روزبروز بیشتر می‌شود.

اما نمی‌توانید برند شخصی خودتان را یک روزه بسازید. این کار مستلزم صرف تلاش پیوسته و استفاده از ترکیب تاکتیک‌های مناسب است.

در ادامه به بررسی نکاتی می‌پردازیم که برای ساختن یک برند شخصی حرفه‌ای در شبکه‌های اجتماعی مفید هستند.

 

اهدافتان را تعریف کنید

تعیین هدفی که از برندسازی دارید اهمیت زیادی دارد. باید از برندسازی یک هدف مشخص داشته باشید. مثلاً ممکن است هدف شما شروع یک بیزنس جدید، متمایز کردن برند/محصولات/خدمات خودتان نسبت به رقبا یا افزایش سطح درآمد باشد.

بعد از اینکه هدفتان را مشخص کردید، می‌توانید برای برندسازی در شبکه‌های اجتماعی بر اساس این هدف، برنامه‌ریزی کنید.

مثلاً فرض کنید هدف شما این است که دیگران مهارت‌های حرفه‌ای شما را ببینند تا شانس شما برای پیدا کردن فرصت‌های شغلی جدید در حیطه تخصص خودتان افزایش پیدا کند. در این صورت می‌توانید یک پروفایل لینکداین بسازید.

حوزه تخصص خودتان را مشخص کنید

گام بزرگ بعدی در استراتژی برند سازی  در شبکه‌های اجتماعی، این است که تخصص خودتان را مشخص کنید. این کار به شما برای معرفی برند خودتان هم کمک می‌کند.

چه برای برند شخصی و چه تجاری، باید جایگاه خودتان و اینکه قرار است مردم شما را چطور بشناسند، مشخص کنید.

مهارت‌ها و علایق‌تان را به قسمت توضیحات همه حساب‌های خودتان در شبکه‌های اجتماعی، اضافه کنید. این نوشته‌ها نقش کلمات کلیدی را دارند که به پیدا شدن برندتان برای جستجوهای مرتبط کمک می‌کنند.

یک بیانیه رسالت (هدف کلی) قوی برای برندتان تهیه کنید

هدف شما از برندسازی در شبکه‌های اجتماعی این است که مخاطبان‌تان شما را بیشتر بشناسند تا بهتر با شما ارتباط برقرار کنند. وقتی افراد با یک برند یا شخصیت ارتباط برقرار کنند، احتمال اینکه به آن اعتماد کنند بیشتر می‌شود. بیانیه رسالت یکی از روش‌های ارتباط با مخاطبان است که باید برند شما را به صورت مختصر اما واضح تعریف کند. بیانیه رسالت باید حوزه تخصص شما، ارزش‌هایی که برای آنها تلاش می‌کنید، هدفی که به دنبال تحقق آن هستید و چشم‌انداز شما را مشخص کند. همه کسب و کارها می‌توانند با استفاده از یک بیانیه، جایگاه خودشان را در جامعه یا بازار مشخص کنند. اما این موضوع فقط مختص مشاغل نیست. شخصیت‌های زیادی هستند که برای خودشان بیانیه برند تعریف کرده‌اند.

نیازی نیست که بیانیه برندتان فقط منعکس کننده قابلیت‌ها و ویژگی‌های خود شما باشد. بیانیه برند در صورتی به بهترین نتیجه می‌رسد که منعکس کننده علایق و سلایق مخاطبان مورد نظر شما هم باشد. در واقع این بیانیه باید با مخاطبان مورد نظر شما ارتباط برقرار کند.

در همه کانال‌های اجتماعی فعال باشید

برای ساختن برند شخصی در شبکه‌های اجتماعی، حضور پررنگ در دنیای وب ضروری است. بهتر است در چند شبکه اجتماعی مختلف که مخاطبان مدنظرتان در آنها حضور دارند، فعالیت داشته باشید. توصیه می‌شود که یک وبلاگ شخصی و یک اکانت در شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک، اینستاگرام و توئیتر داشته باشید.

اگر محتوای ویدیویی هم تولید می‌کنید، باید یک کانال یوتیوب هم داشته باشید.

تدوین یک استراتژی برای برندسازی شخصی

مثل برندسازی حرفه‌ای، ساختن برند شخصی در شبکه‌های اجتماعی هم مستلزم داشتن یک استراتژی منسجم در زمینه تولید محتوا است. اگر هدف شما، جذب ترافیک برای سایتتان است، باید محتوایی باکیفیت تولید کنید که مخاطبان به خواندن و بازنشر آن تمایل داشته باشند.

بهتر است یک تقویم محتوا داشته باشید و بر اساس آن تصمیم بگیرید که چه موقع، چه محتوایی را منتشر کنید.

همچنین، تعامل در شبکه‌های اجتماعی اهمیت زیادی دارد پس نباید دائماً در حال تبلیغ کسب و کارتان باشید. به دست آوردن شهرت و اعتبار برای رسیدن به این هدف مفید است. برند شخصی شما باید به گونه‌ای باشد که مخاطبان نسبت به تخصص، دانش و مهارت‌های شما اطمینان پیدا کنند.

انسجام در لحن، تصویر و طرز بیان برندتان را فراموش نکنید

اگر در همه کانال‌های شبکه‌های اجتماعی پیام و لحن منسجمی برای برندتان داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید یک برند شخصی تأثیرگذار و موفق ایجاد کنید. وقتی تصمیم به برندسازی در شبکه‌های اجتماعی می‌گیرید، باید طوری خودتان را به مخاطبان ارایه کنید که به راحتی برندتان را به یاد بیاورند. مثلاً می‌توانید از یک لوگوی منسجم و عناصر طراحی منسجم و یکپارچه استفاده کنید.

برای نمونه اگر وبلاگ شخصی شما با تم قرمز طراحی شده، همین رنگ بندی را در صفحات فیسبوک و اینستاگرام خودتان رعایت کنید. با استفاده از تصاویر پروفایل منسجم و یک لوگوی شخصی، مخاطبانتان بهتر شما را شناخته و به یاد می‌آورند.

میتوانید اطلاعات مرتبط ، راجب استراتژی برند سازی در شبکه های اجتماعی را از اینجا دنبال کنید

 

Source :MIT university 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.