ایلوستریتور(adobe illustrator) چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

طراحان گرافیک و هنرمندان از ایلوستریتور برای ساختن لوگو، آیکن، نمودار، اینفوگرافی، پوستر، تبلیغات، کتاب، مجله و بروشور استفاده می‌کنند. حتی طراحان کتاب‌های کمیک هم از این ابزار استفاده می‌کنند. در واقع این ابزار تبدیل به اپلیکیشن استاندارد برای هر شخصی در هرجایی شده که قصد کارکردن با گرافیک‌های برداری را دارد.

اهمیت ادوبی ایلاستریتور ازاین‌جهت است که بیشتر برای ویرایش گرافیک‌های برداری و توسط هنرمندان و طراحان گرافیکی استفاده می‌شود که قصد ساختن تصاویر برداری را دارند. کارکردن با این اپلیکیشن، راحت‌ترین راه تولید و ویرایش محتوایی مقیاس‌پذیر است که می‌توان آنها را در کانال‌های مختلف با هر ابعادی تکرار کرد.

در واقع ادوبی ایلوستریتور یک ویرایش تصاویر گرافیکی برداری است که با استفاده از آن می‌توانید این تصاویر را ایجاد و ویرایش کنید. می‌توانید طراحی را در قالب فایل‌هایی با حجم کم ایجاد کنید که امکان چاپ آنها باکیفیت بالا وجود دارد. ادوبی ایلوستریتور نرم‌افزاری انعطاف‌پذیر است که قابلیت تولید خروجی‌هایی باکیفیت بالا را دارد. ایجاد و ویرایش اشیا با استفاده از ایلاستریتور به‌راحتی انجام می‌شود.

دلیل اهمیت ادوبی برای طراحان گرافیک این است که این شرکت به خواسته‌های مشتریانش توجه دارد و امکاناتی را طراحی و پیاده‌سازی می‌کند که به انجام کارها به روشی بهتر، سریع‌تر، با بهره‌وری و خلاقیت بیشتر کمک می‌کنند.

همچنین این ابزار ازاین‌جهت برای طراحی گرافیک مناسب است که بر اساس بردارها کار می‌کند. بردارها، نقاطی هستند که برای ساختن خطوط کاملاً صاف کاربرد دارند. این نرم‌افزار برای کارهای طراحی و ادیت مبتنی بر بردار مثل تصاویر گرافیکی، لوگوها و سایر عناصر طراحی مفید است. این قابلیت‌ها باعث شده ایلاستریتور برای طراحانی که قصد چاپ کارهای خودشان را مثلاً روی بنر یا کارت پرسنلی دارند بسیار مفید باشد. در ادوبی ایلاستریتور می‌توانید با استفاده از قلم‌مو و جوهر مجازی طراحی انجام دهید. طراحان می‌توانند در این اپلیکیشن با استفاده از یک‌قلم دیجیتال و ابزارهای طراحی دیجیتال، طراحی گرافیک و تصویرسازی انجام دهند.

چرا باید ایلوستریتور(Adobe Illustrator)  را یاد بگیریم؟

ایده‌های خود را به‌راحتی پیاده می‌کنید

با Adobe Illustrator شما آزادی کامل برای خلق طرح‌های موردنظر خود را دارید. شما می‌توانید ایده‌های خود را با روش‌های مختلف بیان کنید. این فرصت در اختیار شما قرار دارد که هر چیزی را که می‌خواهید با استفاده از ابزارهای ایلوستریتور طراحی کنید.


 شما می‌توانید لوگو طراحی کنید

یک اثر هنری اصیل وکتور را می‌توان در ایلوستریتور طراحی کرد که طراحی لوگو در مرحله اول قرار دارد. با استفاده از ابزار pen می‌توانید شکل لوگوی خود را طراحی کنید. لوگوی شما دارای یک پس‌زمینه مجزا خواهد بود که این به شما اجازه می‌دهد لوگو را هرجایی که می‌خواهید مورداستفاده قرار دهید. شما می‌توانید رنگ‌های جذابی را برای لوگوی خود انتخاب کنید

اشیا و نقاشی‌ها را می‌توان در Adobe Illustrator به شیوه‌ای که کاملاً واقعی به نظر برسند طراحی کرد. با استفاده از ابزار gradient و mesh، می‌توانید اشیایی با نمای واقعی طراحی کنید. این ابزارها کمک می‌کنند سطوح و سایه‌های کاملاً هموار و صاف طراحی کنید. شما می‌توانید شدت و تأکید بعضی از جزئیات نقاشی را کم‌وزیاد کنید. نتیجه کار شما مطمئناً مشتری را مجذوب و تحت‌تأثیر قرار خواهد داد.

 می‌توانید کارتون طراحی کنید

کاراکترهای کارتونی جذاب به‌عنوان طلسم، برند و یا شخصیت‌های کمدی مورداستفاده قرار می‌گیرند، همگی در ایلوستریتور طراحی می‌شوند. در طراحی این کاراکترها، از ابزار pen استفاده می‌شود. برای رنگ‌آمیزی شخصیت‌ها یا رنگ‌های صاف و مسطح از ابزار gradient استفاده می‌شود. اگر تصویر نیاز به اعمال تغییرات داشت، می‌توانید آن را به‌راحتی در ایلوستریتور ویرایش کنید. شما حتی می‌توانید رنگ‌ها را نیز به‌راحتی تغییر دهید.

می‌توانید آیکون طراحی کنید

با استفاده از سیستم شبکه‌بندی Adobe Illustrator می‌توانید به‌راحتی گرافی‌های آیکونی در اشکال مختلف رسم کنید. فقط کافی است دوایر، مربع‌ها، مستطیل‌ها و اشکال دیگر را با شبکه‌بندی هماهنگ کنید. رنگ‌آمیزی و سازماندهی آنها را استفاده از ابزارهای ایلوستریتور کار ساده‌ای است. حتماً از استفاده از این ابزار برای طراحی آیکون لذت خواهید برد.

می‌توانید نقشه طراحی کنید

نقشه به این دلیل اهمیت دارند که به شما نشان می‌دهند یک مکان خاص در چه منطقه‌ای قرار دارد. نقشه برای مسافران و افرادی که نیاز دارند تا مسیرهای درست را پیدا کنند از اهمیت زیادی برخوردار است. در ایلوستریتور، شما می‌توانید با استفاده از ابزار line و pen خطوط و اشکال را رسم کنید. استفاده از ابزار pen در گام نخست ممکن است مشکل باشد؛ اما با کمی تمرین می‌توانید در کار با این ابزار مهارت پیدا کنید و هر چیزی که خواستید را رسم کنید.

 می‌توانید اینفوگرافیک طراحی کنید

اینفوگرافیک‌ها  آمار و ارقامی را که در روزنامه‌ها، مجلات، پوسترها و وب‌سایت‌ها منتشر می‌شوند را نشان دهند. شما می‌توانید آنها را در ایلوستریتور طراحی کنید. شما می‌توانید با واردکردن داده‌ها و ارقام نمودارها و چارت‌های دایره‌ای طراحی کنید

می‌توانید سایز طرح‌ها را بدون کم‌شدن کیفیتشان تغییر دهید.

ازآنجاکه طرح‌هایی که در ایلوستریتور طراحی می‌شوند وکتور هستند، شما می‌توانید سایز آنها را هراندازه که می‌خواهید کوچک یا بزرگ کنید بدون اینکه نگران ازبین‌رفتن کیفیت آنها باشید.

 می‌توانید طرح‌ها را با تمایز رنگ بالا چاپ کنید

در هنگام چاپ، زمان‌هایی وجود دارد تمایز و جداسازی رنگ بسیار ضروری است. طرح‌های که در ایلوستریتور طراحی می‌شوند از تمایز رنگ خوبی برخوردارند و هنگامی که آنها را چاپ می‌کنید هیچ مشکلی نخواهید داشت. گاهی اینکه طرح شما چقدر خوب است مهم نیست، بلکه با نتیجه کار که به‌خوبی که شما انتظار داشته‌اید نشده است مشکل پیدا می‌کنید. اما با ایلوستریتور، برون‌داد، حتی پس از چاپ هنوز خوب به نظر می‌رسد.

 می‌توانید فایل‌های EPS وکتور را ذخیره کنید.

یکی دیگر از مزایای استفاده از Adobe Illustrator امکان ذخیره‌سازی فایل در قالب EPS است. فایل‌های EPS کمک می‌کند تا طرح پس از چاپ درخشان و براق باشد. با طراحی در این محیط مطمئن خواهید بود که یک لوگو یا طرح هنری زیبا و خوش منظر برای بروشور و پوسترهای خود دارید. اگر می‌خواهید علائم و طرح‌های گرافیک‌های وینیلی خود را چاپ کنید، باید آنها را نیز با فرمت EPS ذخیره کنید.
در حقیقت Adobe Illustrator را می‌توان برای هر نوع آماده‌سازی برای طراحی مورداستفاده قرارداد. این برنامه به شما آزادی ابراز خلاقیت از طریق طرح‌های مختلف را می‌دهد؛ بنابراین اگر از ایلوستریتور استفاده نمی‌کنید از همین امروز شروع کنید!

معرفی چند منبع مفید برای آموزش ادوبی ایلاستریتور

طراحی متن فانتزی ژله‌ای – فضایی

بدون شک فتوشاپ برای تبدیل متن به جلوه‌های ویژه بسیار مفید است؛ اما نباید بردارها را فراموش کرد. در این راهنما می‌توانید به‌سرعت با مفهوم تبدیل متن به یک حالت ژله‌ای  (slimy effect) آشنا شوید.

برای مشاهده راهنمای این طراحی اینجا کلیک کنید.

طراحی جلوه متنی Blueprint در ادوبی ایلاستریتور

جلوه‌های Blueprint بیشتر در معماری یا سایر کارهای طراحی که شامل کار فیزیکی هستند، کاربرد دارند. طراحان وب هم از Blueprint برای ساختن نمونه اولیه و دمو استفاده می‌کنند. طراحان گرافیک می‌توانند برای ساختن الگوی Blueprint دلخواه خودشان به این مطلب مراجعه کنند که نحوه انجام این کار را ظرف کمتر از ۲ ساعت آموزش می‌دهد.

برای مشاهده راهنمای این طراحی اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.